Nawet 18 tyś dodatkowy emerytów może przybyć tylko w województwie pomorskim do końca tego roku, w całej Polsce nawet 300 tyś. Wszystko jest spowodowane zmianą wieku emerytalnego uchwaloną przez obecny rząd. Wnioski o wcześniejszą emeryturę będzie można składać dopiero od września a sama ustawa obowiązuje od października – problemy pojawiają się już teraz.

Zabraknie nawet 63 miliardów

Rząd od lat dokłada do naszych emerytur. Zmiana wieku emerytalnego tylko pogorszy sytuację finansową, szczególnie na przestrzeni lat. Jednak już teraz dziura może sięgnąć rekordowych rozmiarów. „Rzeczpospolita” są trzy warianty na rok 2018. Pierwszy zakłada, że wcześniejszych emerytur nie będzie. Jest to najmniej prawdopodobny scenariusz ale i tak zakłada 47 mld zł braków. Bardziej realistyczny, szacunkowy scenariusz, mówi o 54,7 mld. Jest on bliski szacunkom rządu chociaż wciąż są optymistyczne. Czarny scenariusz mówi właśnie o wspomnianych 63 miliardach co było by nowym rekordem w tej kwestii.

I co teraz?

Nowe programy i zmiany wprowadzane przez rząd mogą oznaczać, że niedługo zbliżymy się do drugiego progu alarmowego jeżeli chodzi o zadłużenie państwa. W związku z tym można się spodziewać, że rząd będzie szukał oszczędności. Te mogą pojawić się w postaci równej emerytury dla każdego, pomysł, który wielokrotnie się już pojawiał. A to może oznaczać, że wysokość twojej emerytury będzie zależeć tylko od Ciebie i tego kiedy zaczniesz oszczędzać.

Nie trać czasu, zadzwoń do Progress i zacznij oszczędzać! 602 373 817 lub 58 71 35 428