Zapewne każdy kto już wkrótce będzie musiał wykupić OC ma ogromne obawy co do tego o ile uszczupli się jego portfel. Obawy te są w stu procentach uzasadnione – w niektórych przypadkach ceny poszybowały w górę nawet trzykrotnie! Nasz domowy budżet na pewno solidnie ucierpi, w szczególności u kierowców młodych lub takich, którzy dysponują starszymi samochodami.

Skąd te zmiany?

Powodów tak dużych podwyżek jest kilka. Są one bezpośrednim następstwem rekomendacji KNF, jednakże te nie pojawiają się znikąd. Segment OC od wielu lat traci na rentowności dla firm ubezpieczeniowych. Mogli się Państwo nie zorientować jednak niegdyś popularne, mniejsze firmy świadczące te usługi, jak LINK4 czy Liberty Direct, trafiły w ręce dużo większych graczy jak PZU czy AXA. Spadająca rentowność jest bezpośrednim następstwem rosnących świadczeń wypłacanych na rzecz poszkodowanych. Polacy coraz częściej sprawy kierowali do wymiaru sprawiedliwości (na drogę sądową) lub korzystali z usług kancelarii prawnych specjalizujących się w takich sprawach. Następstwem tej sytuacji był list otwarty przewodniczącego KNF, Andrzeja Jakubiaka, z września zeszłego roku właśnie o podniesienie cen. Uważał on, że niskie ceny są następstwem konkurencyjności rynku co negatywnie wpływa na całą branżę ubezpieczeniową. Bez tego apelu ogólne podniesienie cen mogło by być odebrane jako zmowa ubezpieczycieli, teraz tego ryzyka nie ma.

Rosnących cen można się także doszukiwać gdzie indziej. Prawdopodobnie wpływ na to miało zarówno pojawienie się podatku bankowego, którzy także objął ubezpieczycieli, jak i plany o powrocie do tzw. Podatku Religii. Bez względu na wszystko jasno widać, że jesteśmy w sytuacji, gdzie nasz portfel będzie musiał sobie poradzić z dość sporym wydatkiem.

Co proponuje PROGRESS?

Sieć jest pełna wszelkiego rodzaju kalkulatorów oraz ubezpieczycieli. My proponujemy skorzystanie z naszego formularza ubezpieczeniowego. Po jego uzupełnieniu skontaktuje się z Państwem żywa osoba, z którą będzie można omówić ceny i opcje na bieżąco, coś czego kalkulator nie oferuje 😉